Intymios higienos paslaptys: kaip rūpintis intymia sritimi, kad išliktumėte sveikos?

Intymios higienos paslaptys: kaip rūpintis intymia sritimi, kad išliktumėte sveikos?

Intymi moters higiena – svarbi sveikatos dalis. Gydytoja ginekologė Ieva Brimienė ir „Her Own Alone“ prekės ženklo įkūrėja Marija Valaitė pataria kaip prižiūrėti intymią sritį, kad išliktume sveikos ir pasitikinčios savimi.


Kokios yra pagrindinės intymios srities priežiūros taisyklės?

Ieva: viena dažniausių moterų klaidų – netinkamų higienos priemonių naudojimas. Intymiai higienai netinka įprastas muilas, dušo želė ar šampūnas, nes makšties pH yra rūgštinė, o muilų – šarminė. Išbalansavę makšties pH balansą, sutrikdome natūralią jos mikroflorą ir terpė tampa nepalanki „gerosioms“ bakterijoms. Tada makštyje lengviau tarpsta patologinė mikroflora ir gali kilti įvairių ginekologinių problemų, prasidėti infekcijos. Pastebėjau, kad pasikartojančias infekcijas ar nemalonų kvapą moterys neretai mėgina koreguoti dažnesniu prausimusi ir kvapnesniais prausikliais, kartais net atlieka giluminį makšties valymą, tačiau tokie sprendimai dažniausiai situaciją tik dar labiau pablogina.

Marija: rinkoje labai trūksta patikimų produktų, kurie būtų pagaminti iš saugių ingredientų, tinkamų intymiai zonai prižiūrėti. Dauguma intymios higienos priemonių yra gausios potencialių dirgiklių, ingredientų, kurie, kaip minėjo gydytoja, gali išbalansuoti pH lygį, sudaryti palankesnę terpę bakterijoms daugintis, erzinti, sausinti odą, pažeisti gleivinę ir natūralią apsauginę funkciją.

 

Kokia turėtų būti teisinga rutina?
Lytinius organus užtenka plauti vieną kartą per dieną. Menstruacijų metu, sportuojančioms moterims – dažniau. Pernelyg dažnas prausimasis ar giluminis makšties plovimas nėra rekomenduojami. Jie gali pažeisti makšties mikrobiotą, sausinti ir dirginti gleivinę. Kartais pacientės, kurias vargina pasikartojančios infekcijos, gausios išskyros, diskomforto jausmas, sako, kad prausiasi po 4-6 kartus per dieną ir stebisi, kad problema ne dingsta, o stiprėja. Jei moteris labai dažnai prausiasi, makštis gali pradėti papildomai “saugotis” ir sekretuoti dar didesnį kiekį išskyrų.

 

Ar intymios zonos priežiūra skiriasi skirtingais amžiaus ar gyvenimo etapais?
Vaikystėje, iki lytinės brandos, mergaičių makšties pH, skirtingai nei vaisingo amžiaus moterų, yra neutralus arba šiek tiek šarminis (apie 6,8-7,5). Tai lemia šiek tiek prastesnę makšties apsaugą ir daro mergaites mažiau atsparias infekcijoms. Dėl šių priežasčių svarbu jas nuo mažens mokyti teisingos higienos, padėti įgyti tinkamus įpročius, vengti papildomų dirgiklių, agresyvių prausiklių, nenatūralaus pluošto apatinių. Panašūs pokyčiai vyksta ir menopauzės laikotarpiu. Dėl moteriškų lytinių hormonų sumažėjimo, makšties pH didėja, aplinka tampa neutrali arba šarminė ir apsauga silpnėja. Šiuo laikotarpiu būtina tikrai atidi intymios srities priežiūra.


Dar vienas jautrus metas – pogimdyminis laikotarpis. Dėl hormonų pokyčių šiuo periodu makšties gleivinė jau būna silpnesnė, o kadangi po gimdymo rekomenduojama praustis po kiekvieno šlapinimosi ir tuštinimosi, kartais net naudoti antiseptikus, gleivinė gali būti dar labiau dirginama, sausinama ir pažeidžiama. Šiuo laikotarpiu svarbu rinktis neutralius, bekvapius prausiklius, natūralius higieninius įklotus, kuo dažniau juos keistis ir daryti „oro vonias“, t.y., apsipraususi pabūti šiek tiek be kelnaičių. Užsiminėte apie gerąsias bakterijas. Kas yra gerosios makšties bakterijos? Kuo jos svarbios? Gerosios makšties bakterijos – tos, su kuriomis gyvename simbiozėje, palaikome glaudų ir abiems pusėms naudingą santykį. Pagrindiniai natūralios makšties mikrofloros organizmai yra laktobakterijos, kurios iš mūsų gauna „maistą ir namus“, o mus saugo nuo patologinių mikroorganizmų. Palaikydamos laktobakterijoms tinkamą aplinką mes padedame joms apsaugoti mus. Saugūs, švelnūs, bekvapiai prausikliai padeda sukurti arba atkurti tinkamą makšties aplinką, palankią laktobakterijoms.


Į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis intymios higienos prausiklį? Ko reikėtų vengti?

Ieva: svarbu atsižvelgti į produkto sudėtį ir jo poveikį makšties mikroflorai bei gleivinei. Prausiklis turėtų atitikti natūralų makšties rūgštingumą, būti maždaug 3,8-4,5 pH, be agresyvių ploviklių (SLS, SLES), kurie gali sausinti, dirginti ar alergizuoti gleivinę. Taip pat reikėtų vengti kvapiklių ir dažiklių. Kai kurių dabartinių prausiklių sudėtyje yra probiotikų (gerųjų bakterijų) arba prebiotikų (maisto gerosioms bakterijoms), kurie padeda sustiprinti natūralią makšties mikroflorą ir apsaugą. Džiugu, jei prausiklis yra iš natūralių ingredientų, patvirtintas dermatologų ar ginekologų. Žinoma, galima praustis ir vandeniu, tačiau moterims, kurios turi problemų, tinkamas prausiklis gali būti puiki profilaktinė priemonė.

Marija: „Her Own Alone“ intymios zonos prausiklis sukurtas atsižvelgiant ne tik į šiuolaikinės moters poreikius, bet ir ginekologų rekomendacijas. Priemonė išsiskiria švelnia, tačiau efektyvia formule ir intymią zoną puoselėjančiais ingredientais: prebiotikais, probiotikais, pieno rūgštimi. Jie, kaip minėjo gydytoja, padeda subalansuoti intymios zonos pH lygį, apsaugo, ramina odą ir palaiko sveiką mikroflorą. Prausiklio sudėtyje nėra jokių pridėtinių kvapiklių, alkoholių ar agresyvių konservantų. Atliktais tyrimais įrodėme, kad produktas yra gerai toleruojamas, nesukelia dirgimo, paraudimo, patinimo ar alerginių reakcijų. Reguliariai naudojamas 2 savaites jis padarė teigiamą poveikį intymios zonos odai: švelniai valė ir ramino, malšino deginimo ir niežėjimo pojūčius, mažino nemalonų kvapą, suteikė komforto jausmą. Būtent tokias, kruopščiai kurtas, ginekologų ir dermatologų patvirtintas priemones, rekomenduoju rinktis visapusiškai savimi besirūpinančioms moterims, kurios vertina kokybę, saugumą ir gerą savijautą.


Kaip rūpintis intymia higiena, jei turima specifinių sveikatos problemų? 

Ieva: tinkama higiena – pagrindinė priemonė, siekiančioms užkirsti kelią infekcijoms. Jei infekcijos dažnai pasireiškia ar tiesiog jaučiamas diskomfortas genitalijose, rekomenduoju pasitarti su prižiūrinčiu gydytoju, kuris peržiūrėtų esamą rutiną ir galbūt ją pakoreguotų ar paskirtų gydymą. Visais atvejais rekomenduojami produktai, palaikantys ar stiprinantys natūralią makšties mikroflorą, kuri turėtų atlikti pagrindinį apsauginį vaidmenį. Prižiūrintis gydytojas, atsižvelgamas į būklę ir susirgimą, rekomenduoja tinkamiausias papildomas priemones. 

Marija: aš tik norėčiau pridurti, kad intymūs ir tik moteriškam pradui būdingi gyvenimo aspektai neturėtų būti tabu. Privatu, bet ne tabu. Mūsų kūnas ir jo priežiūra neatsiejama nuo geros savijautos ir savivertės, todėl skatinu moteris rūpintis savimi, o mes, kaip prekinis ženklas, suteiksime saugius ir patikimus įrankius-produktus kūnui puoselėti.

Grįžti į tinklaraštį

Rašyti komentarą

Turėkite omenyje, kad prieš paskelbiant komentarus, jie turi būti patvirtinti.